Yeni Peugeot i-Cockpit®: Geleceğin sürüş deneyimi

8779-fa295a

 

Peugeot, yeni Peugeot i-Cockpit® ile yarının sürüş vizyonunu ortaya koyuyor. Sezgisel, daha güvenli ve konforlu bir sürüş deneyimi için tasarlanan Peugeot i-Cockpit® markanın gelecekteki binek otomobil kokpit yaklaşımının ön gösterimi niteliğinde. Gelişmiş ergonomi seviyesi, dijital head-up ekranı ve interaktif dokunmatik ekranıyla teknoloji hiçbir zaman böylesine mükemmel bir görünüm ve kullanım yaklaşımı sergilemedi. Peugeot yapmış olduğu çalışmada 208, 2008 ve 308 modellerinde kullanılan güncel Peugeot i-Cockpit® versiyonunu kullanan 2,2 milyon kullanıcının deneyimlerini dikkate aldı ve değerlendirdi. Sürücünün sürüş hislerini geliştiren yeni Peugeot i-Cockpit® aynı zamanda sürücü ve beraberindeki yolculara heyecan uyandıran tamamen yeni bir sürüş deneyimi yaşatıyor.

PEUGEOT i-Cockpit®: yenilikçi kabin içi sürüş deneyimi

Bir Peugeot kullanmak, genleri gereği her zaman heyecanlı bir deneyim olmuştur. Gerek şasi, gerekse de yol tutuş dinamikleri bakımından markanın sahip olduğu bilgi birikimi ve deneyimi inkar edilemez noktaya ulaşmıştır. Peugeot otomobilleri, sürüş dinamikleriyle direksiyon başındaki sürücüyü mutlu ediyor. Peugeot, söz konusu sürüş keyfini daha da geliştirmek ve tamamen yeni bir boyuta taşımak üzere birkaç yıldır yenilikçi bir sürüş pozisyonu konsepti üzerinde çalışıyor.

Yeni Peugeot i-Cockpit® olarak adlandırılan bu yenilikçi sürüş pozisyonu konsepti aşağıdaki temel unsurları bünyesinde barındırıyor:

 • Daha atak manevra yapma imkanı sunan ve sürüşü bir keyfe dönüştüren kompakt bir direksiyon. Böylece direksiyonu kavramak ve manevra yapmak için kollarını çok fazla açmak zorunda kalmayan sürücü aynı zamanda daha rahat bir sürüş pozisyonunda çok daha hızlı ve çevik hareket edebiliyor.
 • Tüm temel bilgileri sürücünün görüş hizasında gösteren gösterge paneli sayesinde sürücü gözünü yoldan ayırmadan tüm bilgilere ulaşırken, bütün dikkatini sürüşe verebiliyor. Sürüş ergonomisi, sürücüyü yormayan ve sürüş konforunu arttıran kompakt direksiyon ile destekleniyor.
 • Radyo, iklimlendirme ve diğer tüm konfor kumandalarını gösteren geniş dokunmatik ekran araca ait tüm bilgilere ulaşma ve ekipmanları konforlu ve ergonomik bir şekilde kontrol etme imkanı sunuyor.
 • Böylece kullanıcıya modern, kullanımı kolay ve teknolojik bir gösterge paneli sunuluyor. Düğmelerin birbirine yakınlığı kadar yüksek malzeme ve işçilik kalitesi de Peugeot i-Cockpit®’in özgün niteliğini desteklerken aynı zamanda sürüş keyfi, ataklık ve sürücü konsantrasyonunu arttırıyor. Böylece Peugeot iç mekanı hemen fark edilen ve en  marka aidiyetini de güçlendiriyor.

Benzersiz bir ticari başarı

Geride kalan dört yıl boyunca markanın en çok satan üç modeli, aynı zamanda geçtiğimiz yıl Avrupa genelinde sınıfının en çok satan ilk üç aracı içinde yer alarak başarısını bir kez daha kanıtladı:

 • 208, geçtiğimiz yıl yenilendi
 • 2008, yeni versiyonu 2016 Cenevre otomobil Fuarı’nda tanıtıldı.
 • 308, markanın genel olarak en çok satan modeli

2012 yılından bugüne toplam 2,2 milyon kullanıcı Peugeot i-Cockpit®’i deneyimledi. Gerek Avrupalı, gerekse de Çinli müşteriler Peugeot i-Cockpit® ile donatılan araçları kullanmanın benzersiz ve heyecan verici bir deneyim olduğu konusunda hemfikir oldular. Söz konusu yeni konsept Peugeot’nun yeni ürünlerinin vazgeçilmez ve en önemli unsuru olarak kabul görmüş durumda. Daha da ileriye giden marka yeni sezgisel duyular geliştirerek bir Peugeot kullanmayı; benzersiz, unutulmaz ve bağımlılık yapan bir deneyime dönüştürmek istiyor.

Yeni nesil ileri teknoloji PEUGEOT i-Cockpit®

Marka en son araştırmalar ışığında en yeni teknolojilerle konfor ve güvenliği arttırarak araç yolcularının bütün duyularına hitap eden yeni nesil Peugeot i-Cockpit®’i geliştirtirdi.

Markanın mühendis ve tasarımcıları yolcu kabininin ön bölümünü geliştirerek yeni konsepti hayata geçirdiler. Mükemmel ve fonksiyonel bir yapıya sahip olan yeni Peugeot i-Cockpit® var olan tüm temel özellikleri korurken kullanım kolaylığıyla dikkat çekiyor:

 • Daha kompakt olan direksiyon sürücünün görüş ve diz mesafesini arttırmak üzere tasarlandı.
 • Yüksek çözünürlüklü 12,3” büyüklüğündeki dijital gösterge paneli sadece sürücünün ihtiyacı olan tüm bilgileri göstermekle kalmıyor, aynı zamanda özelleştirilebilir olmasıyla da farkını ortaya koyuyor. Her bir konfigürasyon için belirlenen animasyonlar sadece daha estetik bir görünüm sunmakla kalmıyor, kullanım kolaylığını destekliyor ve kullanım keyfini arttırıyor.
 • Konsolun ortasında yer alan 8” büyüklüğündeki dokunmatik ekran bünyesinde barındırdığı interaktif teknolojisiyle sadece görsel bir şölen sunmakla kalmıyor, aynı zamanda kullanım kolaylığıyla da dikkat çekiyor.

Bütün bu özellikler benzersiz bir tasarımla konsola entegre edilmiş durumda. Son derece zarif krom şalterler sadece rahat bir kullanım sunmakla kalmıyor, aynı zamanda göze de hitap ediyor ve dokunma hissi uyandıran metalik yüzeyiyle kalite algısını da yükseltiyor. Söz konusu yapı modern ve ergonomik tasarımlı vites koluyla devam ediyor.

İç mekandaki her bir detay kalitesi ve yenilikçi tasarımıyla duyuları harekete geçiriyor. Her bir ekipmanın tasarımı, saten krom detaylar, vücudu saran koltuklar, kapı panellerinin tasarımı, gri kumaş malzemelerin seçimi ve büyük bir titizlikle uygulanan işçilik gibi detayların birleşimi mükemmel bir bütünü oluştururken benzersiz bir sürüş deyimini beraberinde getiriyor.

Yeni Peugeot i-Cockpit®, güncel iletişim ve bilgilendirme teknolojilerin tamamını destekliyor:

 • 3D navigasyon, sesli yönlendirme, Tom Tom gerçek zamanlı trafik bilgisi ve navigasyon ve yönlendirme bilgilerini gösterge paneline aktarma imkanı
 • Sesli komut ile eller serbest kullanım, metin mesajlarını okuma ve gönderme gibi otomatik yönetim
 • Mevcut sürüş destek sistemlerinin bilgilendirilmesi
 • Apple CarPlayTM, Mirrorlink® ve Android Auto teknolojileri üzerinden Mirror Screen fonksiyonu

Yeni Peugeot i-Cockpit®, Peugeot’nun en temel özelliklerinden biri olan sezgisel sürüş özelliklerini daha da ileriye taşıyor. Basit bir düğme dokunuşu ile neredeyse bütün duyular harekete geçiyor.

 • Görme, aydınlatma şiddetini ve rengini ayarlayarak iç mekan ambiyansını değiştirme
 • Dinleme, ses sistemi ayarlarını değiştirme
 • Dokunma, konforlu koltuklar ve dokunma hissi uyandıran düğmeler kullanım keyfini arttırma
 • Koklama, koku özelliği ile kabin içi koku ambiyansını değiştirme

Dinamik sürüş için “Boost” ve daha sakin sürüş için “Relax” olmak üzere yolculara iki farklı iç atmosfer standart olarak sunuluyor. Her iki atmosfer de araç içerisinde geçen süreyi benzersiz bir deneyime dönüştürmek ve unutulmaz kılmak üzere sürücü ve beraberindeki yolcuların zevkleri doğrultusunda kişiselleştirilebiliyor.

Yeni Peugeot i-Cockpit® her alanda daha da ileriye gidiyor. Daha kaliteli bir görsel sunum, daha teknolojik ve yenilikçi bir tasarım, daha etkin bağlantı özellikleri, daha sezgisel ve daha fazla kişiselleştirme olanaklarıyla Yeni Peugeot i-Cockpit® geleceğin kokpitini ve sürüş deneyimini gözler önüne seriyor.