Peugeot 508 Aslanlar gibi lükse oynuyor

Peugeot, 607’den sonra lüks sınıfta yoktu. Aslında bakarsanız, bu onun için büyük bir kayıp da olmadı. Çünkü “Bana lüks bir model veeeerrrrr!” diyen değil de, daha lüks donanımlar ve daha fiyakalı tasarım isteyenler çoktu. Aslan Peugeot da, kükreyip, bunu yapmaya karar verdi. Eksikliğini hissettiği herşeyi, 508’i güncellerken ona verdi.
Öncelikle tasarımını yeniledi. Yeni marka kimliğinin “miladı” olarak gördüğü SR1 konseptinden esinlendi. Radyatör ızgarasını ondan aldı. Ardından, “üçlü” ve elması andıran farlar koydu. Farların altına, bumerangı andıran LED gündüz farı ekledi. Bunlar da, 508’in havasını değiştirmiş. Aracın genel hatları bozulmazken, arka stop lambaları da değişmiş. Özellikle yandıklarında, markanın logosundaki “aslan”ın “pençe attığı” belli oluyor. Bammmm! İşte bir hoş unsur daha… Arka bagaj kapağının üzerinde duran ince spoiler da, hafiften bir sportiflik havası katmış.

Arka kapısı davetkâr
508’in iç mekanıysa, aslında önceki haline bu denli değişmemiş gibi görünüyor. Zaten “Değişmesi gereken neler vardı?” diye sormak gerek önce.
Bununla birlikte Peugeot, 508’in iç mekan farklılıklarını detaylara gizlenmiş. Orta konsola dokunmatik seçeneği de olan bir ekran yerleştirmiş. navigasyon, klima ve radyo buradan kontrol edilebiliyor. Eşya koymak için “kapaklı bir cep” daha yaratılmış. Otomobilin için hayli sessizleşmiş, üstelik dizel olmasına.
508’in göstergelerinden hala çok hoşlandığımı söyleyebilirim, çünkü ben aynı zamanda önümde “dijital olmayan”, fazlaca gösterge görmekten keyif alıyorum. Benim seçimim tabii… Hız göstergesi ve devir saati arasına hararet, benzin ve yağ ısısı göstergeleri bir sıra halinde dizili duruyor. Kafayı kaldırınca da “Head-up Display” denilen arkadaşla göz göze geliyorsunuz. Bence olmuş.
1.6 lt dizel motor ve 6 ileri otomatikleştirilmiş vites kutusuyla satılan 508’in arka koltuğunda oturmak da hayli zevkli. Zira geniş, konforlu ve açık renk döşemeyle alırsanız, ferah da… 1.6 lt motor ise 120 HP ve 7 litre cevarında tüketimle hayli iyi. 93 bin TL’den başlayan fiyatıyla ve Şerit İhlali Uyarısı gibi teknolojik donanımlarıyla rahat, üst sınıf havası taşıyan, güzel duran ve sessiz giden bir otomobil olmuş.

508-arka