Team Peugeot Total, 2016’da Dakar Rallisi’ne daha güçlü bir geri dönüş yapacak

Peugeot’nun Dakar Rallisi’ne son katılımının üzerinden 25 yıl geçmişti. Kıta ve ekipler değişmiş olsa da, bu yarış insanlar ve makineler için olağanüstü bir macera ve son derece zorlu bir sınav oluşturmaya devam ediyor. İlk kez Bolivya’da Uyuni Salar (tuz gölünde) göz kamaştıran bir start ile başlayan Dakar 2015 Rallisi her türlü zeminde ve bazen de korkunç hava koşullarında gerçek bir zorluk konsantresi oldu. Toplam 17 zafere imza atmış olan yakın işbirliği ve dayanışma halindeki üç ikili Stéphane Peterhansel/Jean-Paul Cottret, Cyril Despres/Gilles Picard ve Carlos Sainz/Lucas Cruz, mücadeleci ruhlarıyla bu sınavdan da yüzlerinin akıyla çıktılar. Zihinler şimdiden 2016’ya döndü bile…

Peugeot Sport Direktörü Bruno Famin: « Bu ilk Dakar Rallimizin bilançosu kaçınılmaz olarak bazı olumsuzluklara sahne olacaktı. Ekip olarak nihai hedefimizi dikkate aldığımızda, elbette sıralamadaki yerimizle yetinemeyiz. 

Fakat gerçekleştirilecek hedefin güçlüğünü biliyoruz ve bu ilk yarışımızın ana hedefi deneyim kazanmaktı. Buenos Aires’te üç PEUGEOT 2008 DKR’den ikisinin büyük sıkıntı yaşamadan finiş görmesiyle, bu hedefe ulaştığımızı söyleyebilirim. Teknik, sportif, lojistik, bütün alanlarda pek çok şey öğrendik. Projenin devamı için bu nokta temel önem arz ediyor. 

Bunu başarmak için, pilotlarımız ve co-pilotlarımız ile bütün teknik ekip gerçekten istisnai bir iş gerçekleştirdiler. Hazırlığımız sırasında, özellikle güvenilirlik üzerine yoğunlaştık. Çalışmalarımız semeresini verdi. Performans yönünden, her ne kadar PEUGEOT 2008 DKR iki veya üç kez etap birinciliği için mücadele ederek belli bir potansiyel gösterdiyse de, nihai zafere ulaşma iddiasında bulunmak için henüz istenen düzeyde değil. Tabii ki geliştirme fikirlerimiz var. Çalışmalara şimdiden başladık. 2015 deneyimimize bağlı olarak şimdi yol haritamızı belirleyeceğiz. Dakar 2016 bizim için şimdiden başladı, ilk değerlendirme ve bilgilendirme toplantısını bu hafta yapıyoruz ! »