Aslan’ın Bistrosu, PEUGEOT Foodtruck

peugeot-food-truck

Peugeot, mobil ve kaliteli yemek hizmetine yönelik deneyimlerin yenilikçi bir yaklaşımı olan Foodtruck ürününü Paris’in tarihi yerlerinden Carreau du Temple meydanında tanıttı. Peugeot global marka tasarım atölyesi Peugeot Design Lab tarafından hayal edilen ve tasarlanan, Le Bistrot du Lion adı verilen Peugeot Foodtruck 2015 Milano Tasarım Haftası’nda yerini aldı ve «Gezegeni beslemek, yaşam için enerji » temasını konu alan Milano Evrensel Fuarındaki Fransa Evine konuk oldu.

Peugeot tarihi, gastronomi ve otomobilin yeri olan Fransa’da iki asır önce başlaması her iki sektörde bilgi birikimindeki hassasiyet, simya ve yeniliğe dayanıyor. 1810’dan itibaren evlerde kullanılan Peugeot el değirmenlerini testere şeritlerine dönüştüryor. Sanayi macerası hızla gelişirken, 1840’da ilk Peugeot kahve değirmeninin, daha sonra da 1874’de mekanizması ömür boyu garantili olan ilk Peugeot karabiber değirmeninin doğuşuna neden oluyor. 1882’de, Peugeot’nun ulaşım aracı olan Grand Bi bisikleti gün yüzüne çıkıyor ve kısa bir süre sonra onu başka vizyon ürünü olan ilk Peugeot otomobili takip ediyor. O tarihten beri, Peugeot’nun ürettiği 65 milyondan fazla araç tüm dünya yollarına çıktı. Ürettiği otomobiller, bisikletler, scooter’lar gibi bireysel ulaşım araçlarının tasarım ve üretiminde olduğu gibi, sofra eşyalarının üretiminde de her zaman aktif olan Peugeot, dünya üzerindeki tek marka olma özelliğini koruyor.

Yaratıcılık ve tasarımla dopdolu bu iki yüz yıllık bilgi ve deneyim birikimi, bugün Peugeot’nun eşsiz vizyonunun ürünü olan, yaşam konforu ve keyfine yönelik yenilikçi mobil restoran Foodtruck konseptini yaratmak üzere bir araya geldi.

Heyecan verici bir tarif için en iyi malzemeler

Peugeot Design Lab sorumlusu Cathal Loughnane: “Kullanıcılar her zaman tasarımlarımızın merkezindedir. Peugeot Foodtruck tasarımında, yemek yapan kişiler kadar hizmet alacak kişiler de düşünüldü. Peugeot Foodtruck aracının içi ve dışı arasında hiçbir sınır olmadan şefin hazırlıklarını ve hazırladığı lezzetleri herkes izleyebiliyor. Aynı zamanda ürünün dönüşüm şekilleri yenilikçi yönlerle gösteriliyor. Öncesinde, Peugeot Foodtruck yolda seyir halindeyken, tüm Peugeot tasarım kodlarına sahip kompakt bir van olarak tasarlandı. Sonrasında ise, Peugeot Foodtruck park halindeyken, bugüne kadar hiç görülmemiş bir alan düzeni ve işlevsellik anlayışı içinde Le Bistrot du Lion ismi verilen bir restorana dönüşüyor. Kompak tasarımıyla Peugeot Foodtruck şehiriçi kullanımı ile mükkemel uyum gösteriyor. Varış yerine geldiğinde, Peugeot Foodtruck kanatlarını açıyor ve gerçek bir amfi tiyatroya dönüşmek üzere büyüklüğünü iki katına çıkarıyor.

Peugeot Foodtruck 30’dan fazla misafirin dışarıda ve Bistro du Lion’un yakınında rahatça yemek gereçleri, bar taburesi ve Umbrosa şemsiyeleri gibi gerekli tüm malzemeleri barındırıyor. Ayrıca tüm bu faaliyet çevreye saygılı bir şekilde yapılıyor, çünkü Bistrot du Lion yemek sonrasında çevrede hiçbir atık veya iz kalmamasına titizlikle özen gösteriyor. Midesine düşkün olanlar, 46 inçlik ekran üzerindeki görüntüler ve Fransa’da akustik teknolojinin lideri Focal ses sistemi sayesinde şefin hiçbir hareketini kaçırmayacaklar. İlk kez Fransız DJ’ler Adriano ve The Reflex tarafından kullanılan hoparlörler Bistro du Lion’un mix masasına bağlandığında, ocakta pişen yemeklerin en küçük çıtırtılarını en hassas şekilde duyuruyor ve güçlü bir canlı ses yayını sunuyor.

Peugeot Foodtruck’un tam anlamıyla işlevsel ve her türlü tip onayı ve hijyen standartlarına uygun olduğundan emin olmak için, Peugeot Design Lab, yemek vanlarında uzman olan Euromag’dan destek aldı. Araç içinde kullanılan yemek hazırlama ve pişirme malzemeleri tamamen profesyonel kalitede olup, tüm şeflerin hayal gücü ve yeteneklerini karşılamak üzere ve gastronomik, füzyon, moleküler mutfak gibi her tür mutfak için çok işlevli şekilde tasarlandı. Araçta dört ızgara ve indüksiyon ocağı ile bir fritöz var. Bir tahliye sistemi hava kalitesini sağlarken 400 litrelik derin dondurucu da yiyeceklerin tazeliğini koruyor. 350 litrelik buzdolabı içecekleri serinde tutarken Rocket Espresso markalı profesyonel bir kahve makinesi de nefis espressolar sunuyor.