Tuning & Modifiye

Performans Tuning ve Modifiye İşlemleri

Tuning, otomobilin motor ve görünümünde yapılan değişiklikleri ifade eder. Otomobilin gerek performansının arttırılması, gerekse farklılaştırıp kişiselleştirilmesi amaçlanır… Neredeyse motorun üretimiyle birlikte gelişmeye başlayan tuning (modifiye) işlemi, günümüzde bir sektör haline geldi. Artik standardın dışında otomobilin gücünü, yol tutuş özelliklerini ve görünümünü değiştirmek amacıyla yapılan işlemler modifiye olarak adlandırılıyor. Teknolojinin gelişmesi, ürünlerin farklı zevklere göre tasarlanmasını sağladı.
Bu değişimde motor sporlarının katkısı çok büyük. Öyle ki, kabin içindeki “süslemelerden” alüminyum görünümlü depo kapaklarına kadar tüm aksesuarların temelinde motor sporları yatıyor. Dış görünümde jant-lastik, karoser kiti, farlar, far kaslari, son susturucular, aynalar ve hava kanalları otomobili farkli kılan ayrıntılar. Bu aksesuarlardan bir bölümü, otomobilin sadece görünümüne değil, yol tutuşuna da katkı sağlıyor. Kabindeyse direksiyon simidi, vites topuzu, konsol kaplamaları koltuklar ve renkli gösterge zeminleri ,yapılan değişiklikler arasında yer alıyor.

Otomobilde teknik olarak  modifikasyon sadece gücü artırmayı değil, yol tutuşu güçlendirmeyi ve frenaj kabiliyetini artırmayı da kapsıyor. Bu değişimler neredeyse bir zincir gibi birbirini takip ediyor, çünkü gücü artırılan otomobili yolda tutmak için birtakim teknik değişiklikler yapmak ve güvenli durabilmesini sağlamak için fren sistemini güçlendirmek gerekiyor. Biri eksik olduğunda, kötü sonuçlanabilecek kazaların yaşanması her an mümkün. Bu nedenle modifiye işlemini profesyonel kişilere bırakmak en doğrusu olacaktır.

peugeot-tuning